AKNE

Klinik Dermatoloji

AKNE

Kıl folikülü ve buna bağlı yağ bezleri (pilosebase) biriminin bir hastalığıdır. Klinik olarak siyah nokta, deri yüzeyinden kabarık, kırmızı veya cerahat içeren sarımsı renkli oluşumlar şeklinde görülebilir. Her yaşta görülebilmesine rağmen daha çok ergenlik döneminde görülür. En sık yüz, göğüs ve sırtta yerleşirler. Tedavi bazen aylarca sürebileceğinden hasta uyumu çok önemlidir. Akne tedavisi, aknenin oluşum nedenini hedefleyecek şekilde, aknenin derecesine ve şiddetine göre düzenlenir.

İlaçlar kullanılarak yağ salgısını azaltmak ya da oluşan fazla yağı sürekli olarak temizlemek üzere jeller, kremler, özel hazırlanmış solüsyonlar, antibiyotikler topikal olarak ve gerekirse sistemik tedaviler kullanmak gerekir. Ayrıca tedavi edilmeyen sivilceler iz de bırakabilir.

Bu uygulamanın yanı sıra, düzenli olarak yapılan cilt bakımı faydalı olur.

Akne, diğer hastalıklarla da beraber görülebilmektedir. Adet düzensizliği olan, fazla yağlanma ve tüylenme görülen kadınlarda polikistik over olarak adlandırılan hastalık tanıda değerlendirilmeli ve ek tetkikler yapılmalıdır. Bu hastalarda testosteron başta olmak üzere yumurtalık, böbreküstü bezi ve hipofiz hormonları , kan yağ ve şeker düzeyleri ile insülin seviyesi ölçümleri de yapılmalıdır.