EGZAMA

Klinik Dermatoloji

EGZAMA

Tıpta dermatit olarak ifade edilen egzema, aslında farklı şekillerde ortaya çıkan bir grup hastalığın genel adıdır. Yaygın olarak görülür.

Atopik Dermatit : Genellikle bebeklik çağında başlayıp giderek azalan bir seyir izleyen ancak yetişkinlerde de görülebilen bir dermatit türüdür. Bebeklerde yanaklarda olan döküntü yaş ilerledikçe eklem iç yüzlerinde ve kıvrım bölgelerinde görülmeye başlanır. Genetik olarak allerjiye yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Bu hastalarda cilt kurudur ve derinin koruyucu bariyer fonksiyonunda bozukluk bulunur. Nemlendirme ve uygun temizleyicilerin kullanımı atakların kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.Tekrarlamaya eğilimlidir ve uzun süreli tedavi gerektirir.

Seboreik Dermati : Saçlı deri, yüzün T bölgesi, kaş, kulak arkası, kulak içi ve göğüs orta hatta yerleşebilen kızarıklık, kaşıntı ve sarı kabuklanmalarla seyreder.Genetik yatkınlık zemininde gelişir. Hastalık tekrarlama eğilimindedir, özellikle stres ve hava değişikliği atakları tetikler.

Kontakt Dermatit,: alerjik bünyeli bazı kişilerde belirli bir maddenin deriye temasıyla gelişir. Bu durum alerjik kontakt dermatit, yani temas dermatiti olarak da adlandırılır. Sabun, şampuanlar, temizlik maddeleri, makyaj malzemeleri, saç boyası, parfüm; deri, kauçuk, yün veya sentetik giysiler; nikel, gümüş gibi metaller en çok alerji yapan maddelerdir.

İrritan kontakt Dermatit : Derinin deterjan, sabun, kimyasallar, sık yıkama gibi tahriş edici uygulamalara maruz kalması deri yüzeyindeki koruyucu tabakayı ortadan kalkmasına neden olur ve ekzema bulguları ortaya çıkar. Tedavide bu maddelerin temasından kesin olarak kaçınmak gereklidir.