SİĞİL

Klinik Dermatoloji

SİĞİL

Siğiller, HPV olarak bilinen bir virüs grubundan kaynaklanan iyi huylu cilt oluşumlarıdır. Siğiller en çok ellerde, ayaklarda ve yüzde görülür. Aynı zamanda genital bölgelerde de ortaya çıkabilirler.

Virüslerin neden olduğu siğiller bulaşıcıdır. Bu siğillere neden olan virüsler doğrudan kişiden kişiye, bazen de dolaylı olarak havlu veya traş makinesi gibi nesneler vasıtasıyla bulaşır. Bu sebepten dolayı siğili olan kişilerle yakın temastan ve kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınmak gerekir.

Siğil tedavisinde kullanılan farklı yöntemlerler mevcuttur. Tercih edilecek tedavi yöntemi siğillerin tipine, boyutuna, sayısına ve konumuna göre farklılık gösterir. Tedavide sıklıkla salisilik asit çözeltisi içeren ilaçlar, kriyoterapi adi verilen dondurma yöntemi ya da elektrokoter denilen yakma yöntemi uygulanır. Tedavi sonrası bazı kişilerde HPV virüsü pasif duruma geçer ve siğil tekrarlamaz. Bazı bireylerde ise bağışıklık sistemi zayıflığı nedeniyle tekrarlama olasılığı vardır. Bu nedenle tedavi sonrası bağışıklığı güçlendiren önlemlere de başvurulması önerilir. Bazı lezyonların tedavisi için birkaç seans gerekebilmektedir.