PRP

Dermokozmetik Uygulamalar

PRP

PRP, Platelet Rich Plasma, yani pıhtı hücreleri yönünden zenginleştirilmiş kan serumu ile yapılan işlemin kısaltılmış adıdır. Kişinin kendi kanından ayrıştırılan ve cildi yenileyen maddeleri salgılayan trombositden (platelet) yoğun plazma, cilde enjekte edilerek, hücre yenilenmesi sağlanır.

Hastanın kanı steril bir ortamda özel tüplere alınır, belli bir süre santrifüj denen bir yöntem uygulanır ve böylece trombositçe zengin serum elde edilir. Çok ince iğnelerle yüz, boyun, dekolte, eller ve saçlı deri gibi ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte edilir.

İlk günden itibaren ciltte parlaklık ve gerginlik görülmesine rağmen beklenen etki için birkaç hafta beklemek gerekir önerilir. 2-4 hafta içinde daha belirgin bir şekilde fark edilir. En belirgin etkisi ise 4-6 hafta sonra olur. PRP 15-30 gün ara ile 3-4 seans uygulanır. Uygulanan seanslar sonrasında ortaya çıkan yapılanma – onarımın kalıcılığının sağlanması için idame seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir.

Enjekte edilen karışım hastanın kendi kanıyla hazırlandığı için ve işlem steril araçlarla yapıldığı için yan etki riski yoktur. İşlem sırasında oluşan kızarıklık birkaç saat içinde tamamen geçer.


PRP uygulaması saçlı deride, saç dökülmesi, saçlarda kırılganlık, cansızlık mat görünüş şikayeti olan kişilerde başarılı sonuçlar göstermektedir. Saç köklerini uyararak saç büyümesini aktive eder. İnce tüy şeklinde olan saçların büyümeleri aktive edildiğinde daha kalın, sağlıklı saç görünümüne kavuşurlar.

Cildimizde zaman içerisinde destek dokuda azalma sonucu olarak ortaya çıkan kırışıklık, elastikiyet azalması, cilt lekeleri sorunlarında, sivilce izlerinin tedavisinde oldukça etkin tedavi sonuçları sağlamaktadır.